Sollima İle Halk Masalları

giovanni-sollima

Çarşamba akşamı çok heyecanlıydım. Borusan Filarmoni Orkestrası’nı izlemeye gidiyordum. Giovanni Sollima, kendi eseri “Viyolensel ve Orkestra için  Halk Masalları”nı seslendirecekti. Bugünlerde bestecinin kendi eserini seslendirdiği konserler izleyebilmek pek mümkün olmuyor. Sollima bu eseri, 2009 yılında Budapeşte Festival Orkestrası için bestelemiş. Eserinde konçerto formunun herkes tarafından bilinen formunu reddederek, temaların özgürce dolaştığı bir kompozisyon yaratmış. İşte bu harika müzik eseri için, konser kitapçığında yazanlar bunlar. Eserde bölümlere yer verilmemiş. Sollima eseri, 32 dakika boyunca büyük bir ustalıkla eserini icra etti. O, eserini tüm vücuduyla yaşayan bir müzisyen. Onun bu duygusu biz seyircilere de geçti. Halk masallarının tek bir kahramanı vardı, Giovanni Sollima ve onun sihirli silahı çellosu…Eserde sanki Sollima’nın çellosu orkestraya rehberlik yapan bir kahraman gibiydi. Orkestra da Sollima’yla çalmaktan çok memnun gözüküyordu. Bu pozitiflik bizlere de geçti. Seyirciler Sollima’yı sahneden indirmedi desek yeridir.

Palermo’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğmuş Sollima. Uluslararası kariyeri boyunca Claudio Abbodo, Martha Argerich, Riccordo Muti, Viktoria Mullova gibi birçok müzisyenle çalışmış. Brescia’daki Romanini Vakfı’nda dersler vermekteymiş sanatçı. 2010 yılında ise bir müzisyene verilen en büyük nişan olan Akademi Üyesi unvanını alarak, Roma’daki Accademia Santa Cecilia’da dersler vermeye başlamış. Sollima ayıca, Francesco Ruggeri yapımı 1679 tarihli Cremona çello kullanıyor. Bu büyük ismi canlı izlemek, benim için büyük bir keyifti.

gc3bcrer-aykal4

Konserin ikinci bölümünde Dvorak Yedinci Senfoni seslendirildi. Gürer Aykal ve orkestrası formundaydı. Bize çok güzel bir konser dinlettiler. Benim bu sene en çok zevk aldığım konserlerden birisi oldu. Ben de üç güne dört prömiyer sığdırmış oldum.

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s