Bilal Karaman-Patika

Bilal-Karaman-PatikaUpgrade to Pro

Bilal Karaman’ın son albümü Patika’dan kısa süre önce haberim oldu.  Ama o zamandan beri bu nadide gitaristimizin albümünü dinlemeden edemiyorum.

bilal14

Bilal Karaman, Türk caz sahnesinde çok beğeni toplayan, takdir edilen bir gitaristimiz. Bu son albümünde hepimizin bildiği ezgileri kendi yorumuyla icra etmiş. Albüm birçok ağır toptan oluşuyor. Bilal Karaman’ın albümü Patika’dan bir parça seç deseniz, herhalde yapamam. Karaman’ın artık kendisiyle özdeşleştiğini düşündüğüm “Çayeli’nden Öteye”ye bu albümünde yer vermiş, iyi ki de yapmış. Youtube’dan defalarca, bıkmadan dinlediğim bir yorumdu. Özellikle bu parçayı görünce çok mutlu oldum. Kaydın ilk parçası “Mahur Saz Semaisi”ne de diyecek bir şey bulamıyorum. “Mahur Saz Semaisi” beni benden aldı desem yalan olmaz. Albümün en iyi eserlerinden biri. Karaman gitarına olan sevgisini, yeteneğini her parçada tekrar tekrar hatırlatıyor. Adını albüme veren parça Patika. Siz tahmin edin artık, bu mükemmel albüme ismini veren parçayı. Patika da yedi gün yirmi dört saat dinlenebilecek bir parça. Ben normalde “Tanrı İstemezse”yi devamlı dinleyecek birisi değilim ama iş Bilal Karaman’a ve onun  yorumuna gelince işler değişiyor tabii. Bu güzel yorumu bütün gün dinlememek elde değil. Dinlediğim her sefer gözlerim doluyor.

Karaman’ın Patika’sı son zamanlarda yapılan en iyi işlerden birisi. “Bir baş ucu kitabı” derler ya, bu da kesinlikle bir baş ucu albümü.Yıldız falan veriyorlar, bütün yıldızlar sana feda olsun Bilal Karaman. Umarım bir gün, bu gitaristimizi canlı dinlemek de mümkün olur benim için.

fft5_mf804825

M. Berkay Sülek

Fotoğraflar:

http://www.nardisjazz.com

http://www.radikal.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s