Çocuk Pozu

pozitia-copilului-908569l

Rumen sineması son beş altı yıldır adından çok bahsettiriyor. Çocuk Pozu da sineması yükselişte olan bu ülkenin, en güzel meyvelerinden biri. Çocuk Pozu zaten göz ardı edilen bir film de değil. Kısa süre önce Won-Kar Wai başkanlığındaki Berlin Film Festivali jürisinden Altın Ayı alarak dönmüştü.

Yönetmen Calin Peter Netzer, bu filminde kesinlikle kimsenin tarafını tutmuyor. O sadece bize bu hikayeyi anlatmakla meşgul gibi. Öznel bir bakış açısıyla izliyoruz filmi. Yalnız bu göz, perdenin içinde değil; üçüncü gözü biz oluşturuyoruz. Özellikle ikili planlarda, kamera kişiye doğru yöneliyor. Sessiz bir ruhuz sanki. Yorumu tamamıyla bize bırakıyor Netzer. Böyle olması da filme değer katan şeylerden biri diye düşünüyorum. Bana göre film çok hassas bir konuyu işliyor çünkü.

calin peter netzer pozitia copilului child's pose luminita gheorghiu bogdan dumitrache berlin golden bear

Çocuk Pozu, dominant bir anneyle yetişkin oğlu arasındaki sorunlu ilişkiyi anlatıyor. 60 yaşındaki mutsuz Cornelia ile 34 yaşında ama annesinin baskısından henüz kurtulamamış oğlu Barbu. Barbu hem ayrı eve çıkıyor hem de bir araba alıp kazaya karışıyor ve tutuklanıyor. Cornelia ise onu kurtarmak için çırpınıyor.

Filmin başından itibaren bu dominant anneyle, Cornelia ile  baş başa kalıyoruz.Başlarda  yer alan yemekli sahne, bana Melankoli’nin düğün sahnesini hatırlattı fazlasıyla. Netzer aynı estetiği kullanmış bu bölümde. Bir yemekli parti diyebileceğimiz bu bölümde, belli ki hem her biri birbirinden önemli isimlerle dolu, hem de Cornelia ile ilgili, kafamızda düşünceler oluşmaya başlıyor. Mesela bir erkekle dans ettiği sahne: ilk başlarda uyumlu bir şekilde dans ederken, bir süre sonra kendi başına hareket etmeye başlıyor. Buna filmde birçok kez tanıklık ediyoruz. Cornelia’nın karakterini bu şekilde özetliyor yönetmen Netzer.

Oğlunu karakolda ziyaret ettiği sahneyi görüyoruz örneğin. Bu sahnede zanlı Barbu olmasına rağmen, onu neredeyse hiç göremiyoruz ya da flu olarak gösteriliyor. Cornelia ise her yerde odak noktası haline geliyor. Barbu’nun annesine ne kadar bağımlı olduğunu görüyoruz. Cornelia gibi insanlar her yerde vardır. Bir anda merkeze oturanlar ya da oturmaya çalışanlar…

images (27)

Netzer sadece bu anne oğul ilişkisi ya da bu trajik kazayla ilgilenmiyor. Aynı zamanda kısa kısa toplumsal mesajlar vemeyi de ihmal etmiyor. Örneğin, polisin Cornelia’dan bir konu hakkında yardım istemesi ya da kazaya tanıklık eden bir diğer sürücünün ifadesini değiştirmesi için para istemesi, Cornelia’nın çok sayıda kredi kartı olmasına rağmen cüzdanından 100 Euro çıkmaması gibi. Hikayesine bir taban hazırlıyor ve bu karakterlerin nasıl bir toplumun bireyleri olduğunu yansıtıyor.

Barbu’nun annesinin hiç hoşlanmadığı sevgilisi Carmen ise hikayeye bir ara verdirtiyor. Bizim de biraz olsun rahatlamamızı sağlıyor. Böylece Netzer, hikayesine bir ek hikaye daha eklemiş oluyor.Hikayesini daha da güçlendiriyor.

Pozitia copilului

Böyle hassas bir konuyu çok güzel anlatmış Rumen yönetmen Netzer. Annesinin kollarından kurtulmaya çalışan bir oğul ve oğul çırpındıkca onu daha da sıkı tutmaya çalışan bir annenin hikayesi bu…

Bu filmin Melankoli filmiyle benzeştiğini düşünüyorum demiştim, ikisi de en tepede başlıyor ama en aşağıda diyebileceğimiz bir noktada sona eriyorlar.

filmul-pozitia-copilului-distribuit-in-noua-zeelanda-si-taiwan-194501

Hani derler ya, “Şu yazarı daha önce okumadıysan, şu kitabıyla başlamanı ya da ilk defa operaya gideceksen, Sevil Berberi’ni izlemeni tavsiye ederim” diye. İşte bu güzel Rumen filmi Çocuk Pozu da daha önce İstanbul Film Festivali’nde film izlememiş olanlar için iyi bir tercih olabilir. Malum ülkemiz de festival filmlerine karşı bir ön yargı var çünkü.

Görseller:

http://www.cinemaia.ro

http://www.orban.ro

http://www.antera3.ro

M. Berkay Sülek

Reklamlar

One thought on “Çocuk Pozu

  1. Merhaba
    Güzel bir yazı olmuş. Konudan çok bağımsız olarak birşeyi düzeltmek istiyorum. İlk defa opera izleyecek bir kişiye Sevil berberi tavsiye edilmez. Bu opera Carmen dir

    sevgilerlerle. Murat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s