Janina Fialkowska-Chopin Recital 2

2666_CHOPIN_RECITAL_2_COVER

Janina Fialkowska’nın bu kaydı gerçekten çok hoşuma gidiyor. Dinlediğim en iyi Chopin kayıtlarından birisine imza atmış Fialkowska. Şimdiye kadar Maurizio Pollini ve Garrick Ohlsson’ın Chopin yorumlarını çok seviyordum. Bu iki ismin arasına Fialkowska’yı da ekleyebilirim.

Bu kaydı dinlerken “Tamam işte bu ya” diyorsunuz. Her eserde aynı çizgiyi korumayı başarıyor. Her eseri müthiş bir temizlikle, hiç tempo kaybetmeden ve büyük bir titizlikle icra etmiş. Özellikle Waltz No. 14 No.3 ve No.8’ın yorumlarını çok beğeniyorum. Tam olarak tarif edemesem de müthiş bir akıcılık var yorumlarında. Parmakları canınızı acıtıyor, düşündürüyor Fialkowska’nın. Bütün renkleri çok net bir şekilde önümüze koyuyor.

images (49)

Fialkowska’nın adını ilk duyduğumda “Polonyalı mı acaba?” demiştim. Gerçekten Polonya göçmeni bir ailenin kızıymış ama Kanada’da büyümüş. Kanadalı bir piyanist olarak anılıyor. Biyografisine bakarken hayret içinde kaldım. Birçok ünlü isim akrabaları arasında. Chirstopher Plummer kuzeniymiş mesela.

Janina Fialkoska’yı takip edeceğim. En son olarak Chamber Players of Canada’yla yaptığı kaydı piyasaya çıktı. Bu iki kaydı da spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

M.Berkay Sülek

Görseller:

http://www.atmaclassique.com

http://www.classical-music.com

music.cbc.ca

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s