Sihirli Güvercin

31-mayis-2013-taksim-gezi-parki-polis-saldirisi_505316

Ülkemizde son yaşananlar gerçekten çok üzücü. Uzun zamandır böyle bir tokat atılması gerekiyordu hükümete. Hükümetin son dönemde yaptığı uygulamalar, zaten rahatsızlık veriyordu. Gezi Parkı da son damla oldu. Yayınlanan fotoğrafları gördükçe içim kan ağlıyor.

Buraya kadar yazdıklarım herkesin bildiği şeyler. Fakat ben son zamanlarda seyrettiğim bir filmle derdimi anlatmak istiyorum. Böylece bu bloğun da formatına uymuş oluruz diye düşünüyorum. “Milano Mucizesi” adlı film 1951 yapımı. Yeni Gerçekçi De Sica bu filminde farklı sularda yüzmüş bu sefer. Benim son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmlerden biri.

miracolo_b

Şimdi gelelim filmin konusuna. Filmin merkezinde 18 yaşındaki Toto var. Annesini çocukken kaybedince yetimhaneye gönderilmiş. Oradan çıkınca, kendini bir boşlukta buluyor ve en sonunda evsizlerin yaşadığı bir alanda kalmaya karar veriyor. Toto her şeye iyi niyetle yaklaşıyor. Evsizlerle birlikte kendilerine bir hayat kuruyorlar. Ama ne yazık ki bir gün, evsizlerin yaşadığı bu alan satılmak isteniyor. Arsaya talip olan kişi, evsizleri sevdiği için onların orada yaşamasına izin veriyor. Toto ve arkadaşları, bu arsada mutluluk içinde yaşıyorlar. Filmin ilerleyen bölümlerinde, yaşadıkları yerden petrol çıkınca, büyük patron orada yaşayanları çıkarmaya karar veriyor. Toto ve arkadaşları durumu öğrenince büyük patronun huzuruna çıkıyorlar. Patron, onları gayet güler yüzle karşılıyor ama tabii ki  bu bir kandırmaca. Onları oyalayıp, geri kalanları kolayca göndermeyi planlıyor. Düşündüğünü yapıyor ve Toto ile arkadaşları da bu tuzağa düşüyorlar. Büyük patronun silahlı güçleri alanları kolayca tahliye ediyorlar. Toto ve arkadaşları bu durumu, kendi yaşam alanlarına varınca fark ediyorlar. Bu sefer direniş başlıyor. Kendi yaşam alanlarını terk etmek istemiyorlar. Patronun adamları gaz bombalarını kullanmaya başlıyor ve herkes kaçışıyor. Buradan sonra çok önemli bir şey oluyor. Toto’nun annesi ona cennetten her dileğini gerçeğe çeviren bir güvercin gönderiyor ve Toto arkadaşlarının yanına giderek, “Hadi hep birlikte dumana üfleyelim” diyor. Sihirli güvercinin etkisiyle ve birlikte hareket etmenin verdiği güçle gaz bombasının yol açtığı  dumanı dağıtıyorlar. Filmin sonunda Toto ve arkadaşları muratlarına eriyor. Herkesin izlemesi gereken, eğlenceli ve düşündürücü bir film.

31-mayis-2013-taksim-gezi-parki-polis-saldirisi_505313

Halkın iradesinden üstün hiçbir şey olamaz. Bunu Sayın Recep Tayyip Erdoğan da sık sık belirtiyor zaten. Ancak iş uygulama gelince durum değişiyor ve halkın iradesi dikkate alınmıyor. Her zaman, her yerde sihirli güvercinler olmayabilir. Zaten sihirli güvercinler de aramamalıyız. İhtiyacımız olan tek sihirli güvercin biz de mevcut, o da halkın iradesidir. Hep birlikte üflersek, Taksim üzerindeki beyaz gaz bulutlarını da, tüm Türkiye’nin üstündeki kara bulutları da dağıtabiliriz. Sen yeter ki inan ve diren.

M.Berkay Sülek

Görseller: http://www.itusozluk.com

tr.wikipedia.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s