Milos Karadaglic-Pasion

milos-bg-contact

Milos Karadaglic’in hayatı son iki senede fazlasıyla değişti. 2012 senesinde yayınlanan Pasion/Latino haftalarca çok satanlar listesinde kaldı. Karadagliç, herhalde şu anda en çok konuşulan ve takdir edilen gitaristlerin başında geliyor. Karadaglic’in bu kadar başarılı olmasının bir sebebi de herkese hitap eden, herkesin öyle ya da böyle duymuş olduğu eserlere yer vermesi diye düşünüyorum ve bu çalışmayı sevmeyecek bir insan evladı tanımıyorum.

Karadaglic başarılı olacağını erken yaşlarında belli etmiş zaten. 17 yaşında Royal Academy of Music’e burslu olarak yerleşmiş. 2012 yılında ünlü Gramaphone Dergisi tarafından yılın genç sanatçısı seçilmiş. Şu anda ise konserleri dünyanın her tarafında yok satıyor.

Milos Karadaglic

2012 çıkışlı Passion/Latino adlı CD’yi özellikle serin yaz akşamları tavsiye ediyorum. Her daim dinlenebilecek bir çalışma. CD’de yer alan ilk eser Piazzola’nın “Libertango”su. Piazzola’nın muhtemelen en bilinen eseri. Karadaglic çok fazla risk almadan güzel bir yorum çıkarmış. Albümde bana göre iki ağır top bulunuyor, Piazzola ve Villa-Lobos. Piazzola’dan “Libertango” ve “Oblivion”, Villa-Lobos’tan Mazurka ve Prelude No.1. Ben “Libertango” yorumunu biraz sıradan buldum ama “Oblivion”u beğendim. Hem Mazurka’yı hem de Prelude’u sevdim diyebilirim. En güzel yorumlardan biri de Cardoso’nun “Milonga”sı olmuş. Karadaglic bence bu CD’deki en güzel işlerinden birini çıkarmış. Bir başka güzel yorum ise Savio’nun “Batucada”sı.. Bu parçada sadece Karadaglic’i dinlediğimiz için, neden bu kadar çok takdir edildiğini anlayabiliyor insan. Her ses insanda bir iz bırakıyor ve her eserin üstünde çok fazla durduğu belli. Aslında genç de, ama buna rağmen çok olgun bir tarzı var. CD’nin en son çalışması ise Barrios Mangore’den “Una Limosna Por el Amor de Dios“.

milos-bg-live

Karadaglic’in isimini sıklıkla duymaya devam edeceğiz. 2013 senesinde dünyanın birçok yerinde konserleri olacak. Umarım yolu Türkiye’ye de düşer. Bu CD’yi dinlemek, açıkçası hem eğlenceli hem de öğretici oldu. Daha önce de söylediğim gibi özellikle Una Limosna Por el Amor de Dios” çok hoşuma gitti. Karadaglic’in yeteneğini gösterdiği bir beste. Bundan sonra Barrios Mangore’nin peşinden koşacağım sanırım.

 

M. Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s