İlk Turne: LSO (Londra Senfoni Orkestrası)

so2

Londra Senfoni Orkestrası’nın 1912’de yaptığı turne hakkında kapsamlı bilgiye geçtiğimiz sene ulaşılmış. Orkestra Amerika’ya turne yapan ilk orkestra olmuş. Şef Arthur Nikisch önderliğinde Amerika ve Kanada’da üç hafta boyunca konserler vermişler. Bu turnenin pek de hayırlı olmayacağı en başından belliymiş bence. Orkestra neredeyse Titanic’le yolculuğa çıkacakmış ama Titanic’te oluşan bir arıza nedeniyle SS Baltic adlı gemiyle yolculuğa çıkmışlar. İnsan bir an düşününce ürperiyor gerçekten. Verilen bilgilerden, orkestranın maddi sıkıntı içinde olduğunu da anlıyoruz.

Members_of_the_LSO_at_the_Three_Choirs_Festival_Worcester_1912

Gemi yolculuğu boyunca bile 6 konser vermişler ve 12 Nisan’da New York Limanı’na ulaşmışlar ama bu şehirde çok fazla kalamamışlar. Carnegie Hall’de verilen iki konserden sonra Boston’a geçmişler.  Daha sonra ise kendilerini uzun süre yatıp kalkacakları bir trende bulmuşlar. Burası ilginç gerçekten, 19-23 Nisan arası, dile kolay tam 9 konser vermişler. Bu yoğun tempo sırasında pek etrafı görme şansı bulamasalar da Başkan William H. Tuft’la tanışma imkanına erişmişler.

so1

Titanic faciası bilgisinin onlara ulaştığı zamanlarda bir facia da onların başına gelmiş. Orkestra mensubu Wallace Sutcliffe ölü bulunmuş. Sutcliffe aynı gün Ottowa’ya gömülmüş. Orkestra bu acı duruma rağmen, Montreal’e gitmek için ayrılmadan önce bir matine konseri vermiş. Orkestra üyelerinin ruh halleri pek iyi değilmiş haliyle ve herkesin aklı geri dönüş yolculuğundaymış.

6 haftalık turneden sonra, SS Potsdam adlı gemiyle Kanada’dan ayrılmışlar. Titanic faciasından dolayı oluşan korkudan ve havanın kötü olması nedeniyle, gemi bir gün gecikmeyle Plymouth İngiltere’ye ulaşmış.

so3

Orkestra 1914’te Amerika’ya bir kez defa davet edilmesine rağmen, savaş nedeniyle bu istek geri çevrilmiş. Bir dahaki turneleri ise ancak 1964 yılında gerçekleşebilmiş.

Orkestra evine döndükten sonra Titanic’te ölenlerin anısına 24 Mayıs 1912’de  The Philharmonic Orchestra, The Queen’s Hall Orchestra, The New Symphony Orchestra, The Beecham Symphony Orchestra, The Royal Opera Orchestra ve The London Opera House Orchestra ile birlikte bir konser vermiş.  Orkestraların şefleri Edward Elgar, Henry Wood, Landon Ronald, Thomas Beecham, Percy Pit, Fritz Ernaldy ve William Mengelberg olurken; soprano Ada Crossley de bu konserde yer almış.

The 'Titanic' Band Memorial Concert Programme , Friday 24th May 1912 - a festival / series of concerts involving the Concertgebouw Orchestra of Amsterdam and the London orchestras: the Philharmonic, Queen's Hall Orchestra, London Symphony Orchestra,

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s