Jamie Permuth-Yonkeros

SVA’nın Digital Photography Events  adlı videolarını izlerken, Jamie Permuth’tan haberim oldu. Jamie Permuth, ilk izlediğim videoda Yonkeros adlı çalışmasını anlatıyordu. Bu çalışma özellikle ilgimi çekti çünkü yine kısa bir süre önce öğrendiğim Walker Evans’ın çalışmalarına çok benziyordu. Permuth, New York’ta bulunan Willets Points Queens’i fotoğraflamış. Bu bölge araba tamircilerini barındırıyor. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı bir yer. Permuth, burada sadece Latin kökenli göçmenlere odaklanmayı seçmiş. Kendisi de zaten Guetemala asılllı bir sanatçı. Projenin adı Yonkeros ise İspanyolca’dan geliyor. Yonk, İspanyolca’da hurda anlamına geliyormuş. Yonkerosun da tahmin edebileceğiniz gibi hurdalık gibi bir anlamı var. Permuth ayrıca  Evans’ı örnek aldığını belirtiyor. Willet Points’in bulunduğu bölgeye 800 milyon dolarlık bir stadyum yapıldığı için bu bölge yeniden yapılandırılacakmış. Yeni fiyakalı restoranlar ve güzel evlerin olduğu sokaklar… Willets Point’te 250 iş yeri olduğunu ve bunların yüzde 40’nın 60 yıldan beridir faaliyet gösterdiğini söylüyor Permuth.

Kitabın ve projenin ilk fotoğrafı olarak bu kareyi seçmiş Permuth. Willets Point’in bakımsızlığını ve milyonlarca dolara yapılan stadyumu hepimiz görüyoruz. Permuth bu fotoğrafı, bölgenin bakımsızlığını göstermek için çektiğini, ayrıca stadyumun üstündeki Pepsi Cola tabelasına dikkatlice bakmamız gerektiğini söylüyor. Pepsi Cola’nın Willets Point’ten ters olarak görüldüğünü, yani bu tabelanın Willets Point için değil, stadyumdaki mutlu azınlık için olduğunu söylüyor.  Ayrıca New York’un bu bölgeyi 40 yıldır umursamayışının bir belgesi olduğunu belirtiyor.

PERMUTH_YONKEROS-1

Permuth, en sevdiği fotoğraflardan birinin de bu olduğunu söylüyor. Benim de çok sevdiğim bir fotoğraf oldu. Uçak sanki ipin üzerinde ilerliyormuş gibi gözüküyor. Aşağıda ise arabaların hengamesi hakim. Bir bakıma Willets Point ile mutlu azınlık arasındaki uçurumu anlatıyor. Orta sınıf Amerikalılar, bu bölgeden haberleri olmadan kendi sıcak evlerine yol alıyorlar. Aşağıdakiler ise gökyüzüne bakmakla yetinip, onlara televizyonlarda sunulan parıltılı dünyayı izlemeye, kanmaya devam ediyorlar.

PERMUTH_YONKEROS-3

Permuth’un bu serideki en sevdiği fotoğlardan biri de bu olmuş. Permuth, bu fotoğrafın diğerlerine göre çok simgesel kaldığını söylüyor. Bence de oldukça simgesel bir fotoğraf. Belki de buraya büyük ümitlerle gelen aileler ve onların sönmüş umutlarını temsil ediyor. Ama yine de çok karamsar bir fotoğraf değil bu. Suda herhangi bir bozulma yok, hayallerin bazıları sönmüş olsa da umutların yine de var olduğunu söylüyor bence.

PERMUTH_YONKEROS-20

Willets Point’in genel görünüşü.

PERMUTH_YONKEROS-41

Benim çok beğendiğim fotoğraflardan biri.

PERMUTH_YONKEROS-44

Susan Sontag, Permuth’un bu çalışmasını görse çok beğenirdi herhalde. Sontag, profesyonel fotoğrafçıları amatörlerden ayıran en önemli şeyin, başkalarının güzel olarak görmediği, fotoğrafını çekmeye değer bulmadığı şeyleri fotoğraflaması olduğunu söylüyordu.  Bu arada bana en anlamlı gelen bilgilerden birini de sona sakladım. Willets Point’in ana caddesinin adı Road To Nowhere . Bence bu, buradaki göçmenlerin kendileri ve diğerleri arasındaki ayrımı ne kadar içselleştirdiklerini gösteriyor.

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s