Tenor Aydın Uştuk ile Kısa Kısa

 

İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Tenor Aydın Uştuk ile kısa kısa…

 İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Tenor Aydın Uştuk ile kısa bir söyleşi yaptım. İşte Türk Operasının en önemli tenorlarından biri olan ve ülkemizi yurt dışında sayısız kez başarıyla temsil eden Sayın Aydın Uştuk’un söyledikleri:

 Mehmet Berkay Sülek: İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olarak yurt içinde ve yurt dışında birçok operada yer aldınız. Ülkemizi uluslararası arenada büyük başarıyla temsil ettiniz. Oynamaktan en çok keyif aldığınız rol hangisi oldu diye sorsam?

Aydın Uştuk: Rodolfo’yu (La Boheme) ve Cavaradossi’yi (Tosca) çok severek söyledim.

Mehmet Berkay Sülek: Orkestra Allegra olarak kardeşiniz tenor Ayhan Uştuk’la birlikte konserler veriyorsunuz? Bu proje nasıl doğdu ve nereye geldi?

Aydın Uştuk: Klasik müzikle popüler müziği birleştiren bir orkestra olma vizyonuyla, topluma az tanıdıkları opera sanatının yüceliğini anlatabilmek için kurduk orkestramızı. Konserler, festivaller, özel geceler ve festivallerde yer alarak farklı bir insan portföyüne ulaşabildik.

Mehmet Berkay Sülek: Mesleğiniz ve yaşamınız açısından sanatla böylesine iç içe olmak, size ne gibi katkılar sağladı ve farklılıklar yarattı?

Aydın Uştuk: Ailecek sanatçıyız. Sahneye çıkmak çevremizi genişletti ve hayranlarımızı çoğalttı. Böylesine değer verdiğimiz tanıdıklarımız ve izleyici kitlemizi de sahneden bizi seyredip keyif alırken görmek, tabii ki çok farklı bir duygu. Dolayısıyla biz de keyfini çıkartıyoruz.

Mehmet Berkay Sülek: Mesleğinizdeki insan donanımı nasıl bir gelişim gösterdi? Geriye dönüp baktığınızda ne gibi farklılıklar görüyorsunuz? Alanınızdaki genç sanatçıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aydın Uştuk: Çevremizin genişlemesiyle daha güzel işlere ve dostluklara ulaşıyoruz. Konservatuvarda öğretim görevlisi olduğum için çok sayıda öğrenci yetiştirdim. Onların yurt içi ve yurt dışındaki başarılarıyla gurur duymak, harika bir şey.

Mehmet Berkay Sülek: Yurt dışında bu alanda yeteri kadar temsil edilebiliyor muyuz?

Aydın Uştuk: Yeterli değil ne yazık ki.. Sanatın ve sanatçının Türkiye’deki durumu da ortada. Dolayısıyla, kendi ülkemizde bile gerçek sanatçı sayısı çok az. Az miktarda sanatçımız yurt dışında Türkiye’yi elinden geldiği kadar temsil etmeye çalışıyor.

Mehmet Berkay Sülek: Konserler ve müzik dışında nasıl bir hayatınız var?

Aydın Uştuk: Ailemle vakit geçirmeyi çok seviyorum. Dostlarımızla birlikte büyük sofralarda beraber bulunmak bize keyif veriyor.

Mehmet Berkay Sülek: Gelecekte nasıl hatırlanmak, Aydın Uştuk olarak geriye neler bırakmak istersiniz?

Aydın Uştuk: Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir… (Dadaloğlu Türküsü her şeyi anlatıyor) Yine de ailem, dostlarım ve öğrencilerim tarafından iyi hatırlanmak isterim.

Mehmet Berkay Sülek: Popüler sanatla ilgilenmek ünlü olmaya neden oluyor. Fakat sanata bilerek yaklaşan kişileri de kaybetme riskini taşıyor. Siz konserlerinizdeki repertuvar seçiminizde neyi baz alıyorsunuz?

Aydın Uştuk: Her kesimden seyirciye hitap eden tanınmış ve müzikal değeri yüksek parçaları, tekrar düzenleyerek seyirciyle buluşturuyoruz. Burada amaç, iyi eğitilmiş seslerin diğer seslerden farkını göstermek ve bilinçli seyirciler yetiştirebilmektir.

 Mehmet Berkay Sülek: Yeni projeleriniz ve konser programınız hakkında okurlarımıza bilgi verebilir misiniz?

Aydın Uştuk: Büyük bir orkestranın hayata devam etmesi çok zor. Birçok kuruma dilekçeler vererek konserler yapmak, hem seyircileri hem müzisyen arkadaşlarımı memnun etmek istiyorum. Orkestra Allegra’nın dışında, “Mevlana’dan Veysel’e Bir Nefes Anadolu” ve “Artizm Ensemble” gibi farklı çalışmalarla da seyirci karşısındayız. Üniversitelerde, belediyelerde ve festivallerde konser yapıyoruz. Örneğin 31 Ocak 2014 ‘de İzmir Atatürk Kültür Merkezi’nde bir konser vereceğiz. 14 Şubat 2014’de de Karşıyaka Opera Salonu’nda Sevgililer Günü konserindeyiz. Tüm sanatseverleri bekleriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s