Tiyatro Üzerine

 

Tiyatro en gerçek sanatlardan birisidir.  Bu gerçekliği sahneden değil, bizim hayal gücümüzden ve bakış açımızdan alır. Bir yapboz gibidir. Size satın aldığınız bir yapboz setinde olduğu gibi tamamlanmış resim gösterilir ve siz de bu resmi izlersiniz, parçaları yerine kendiniz yerleştirirsiniz.  Bundan kastımı daha açık bir şekilde dile getirmem gerek belki de. Sahnede bizim o dünyaya inanmamız için dekorlar ve o çağa uygun kostümler olacaktır.  Mesela Ionesco’nun ”Gergedanlar” oyununu ele alalım: Bu oyunda bir kişi hariç herkes gergedana dönüşmektedir. Sahnede gerçek bir gergedanın olduğunu düşünsenize… Oyuncular muhtemelen bir boynuz takacaklardır. Seyirciler ise  kendi hayal güçlerinde bu resmi tamamlayacaklar ve karşılarında artık boynuz takmış bir insanın yerine gerçek birer gergedan göreceklerdir.

Tiyatroda sahnelenenlere oyun denmesi boşuna değildir gerçekten. Tam anlamıyla bir oyundur tiyatro, bir bebek evidir.  Çocukların bebek evleriyle nasıl oynadıklarını düşünelim. Bebekleri kendilerince konuşturur, evlendirir, hatta dövüştürürler; adeta kendilerine bir sahne yaratırlar.  Ben de küçükken kuzenimle halıcılık ve kuyumculuk oynardım. Aslında bu yaptığımızın, sahneye çıkmadan önceki provalar olduğunun şimdi farkına varıyorum. Yazarlara çocuk ruhlu denmesinin bir nedeni de budur belki de. Onlar bebeklerle oynamaktan vazgeçmemişlerdir. Böyle bakınca Ibsen’in ‘Bir  Bebek Evi’  adlı muhteşem oyunu bana çok daha anlamlı geldi ama onun buna yönelik bir amacı var mıydı bilmiyorum.  Ibsen bize en baştan, izlenecek şeyin bir oyun olduğunu vurguluyor sanki.

Tiyatroya gelenler bebek evlerini kaybetmiş yetişkinlerdir. Tiyatro da aslında çocukluğunu kaybetmiş yetişkinlerin yaktığı bir ağıttır. Zira seyircisiz tiyatro olamaz. Tiyatrocular da işte bunun için kıymetlidir. Bize kaybettiklerimizi hatırlattıkları için…

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s