Üç Kardeş

Keşfetmenin peşini bırakmamalıyız

Ki tüm bu keşiflerimizin sonunda,

Başladığımız yere varmış,

Ve o yeri ilk defa anlamış olacağız.

T.S. Elliot

Okuyacağınız hikaye, miras bırakmadan sessiz sedasız ayrılan bir babanın ve onun mirasını paylaşma hırsına düşmüş oğullarının hikayesidir.

Baba, yüksek bir dağın tepesinde yaşarmış. Kendisine zamanla bir düzen kurmuş ama tek başına olmaktan da sıkılırmış. Sonunda üç tane oğlu olmuş. Üç oğul da zamanla babalarına tapar hale gelmiş. Baba zaman zaman dağın eteğinde yaşayan insanlardan bahsedermiş. Üç kardeş, o insanları çok merak etseler de oraya inmeye cesaret edemezlermiş. Baba bir gün, kardeşlere bu zirveyi kendisinin yarattığını söylemiş. Kardeşler zaten onun söylediği her şeye inanmaya hazırmış. Bu üç kardeş, babaya zamanla yeterli gelmemeye başlamış. İşlerini yaptırabileceği daha fazla oğula ihtiyacı varmış ve üç oğlu daha olmuş. İlk kardeşler önce nefretle bakmışlar küçük kardeşlerine. Ama zamanla birbirlerine alışmışlar. İlk doğan kardeşler, babalarının eteğinden ayrılmamışlar. Baba ne derse onu uygulamışlar ama küçük kardeşler daha meraklıymış. Bir süre sonra dağın eteğindeki diğerlerini merak etmeye başlamışlar. Küçük kardeşler sevimliliklerini kullanmış, baba da onların üstüne titremiş.

Büyük kardeşlerden ortanca olanı artık bu durumu kaldıramamaya başlamış. Bir gün, babasıyla konuşmaya gitmiş. Baba, zamanı gelince onların da görevlerine başlayacaklarını söylemiş. Küçük kardeşler, babanın söylediklerini duymuşlar ve kendilerinin de bir gün büyüyeceğinin farkına varmışlar. Babalarına hiç büyümek istemediklerini söylemişler. Baba onların bu isteğini büyük bir memnuniyetle karşılamış. Küçük kardeşler bu duruma çok sevinmişler ama durumun gerçek yüzünü görememişler. Babalarının onlara verdiğiyle yetinmişler. Baba ertesi gün esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuş. Büyük kardeşler büyük bir telaşa kapılmışlar ve ne yapacaklarını bilememişler. Babalarını aramaya karar vermişler. Ortanca büyük kardeş, ne mutlu ki kendi kararlarını verebiliyormuş. Kendi evini kurmaya ve kendi oğullarını yetiştirmeye karar vermiş. Diğer kardeşler buna büyük bir şiddetle karşı çıkmışlar. Küçük kardeşler ise, babalarının ayrılmasıyla tamamen özgür kalmışlar.

Büyük kardeşler, babalarını aramak için hiç bitmeyecek bir yolculuğa çıkmışlar. Bu sırada ortanca büyük kardeş, kendi yolunda ilerlemiş. Uzun bir süre karşısına hiçbir şey çıkmamış. Sonunda sislerin arasından zar zor seçilen bir ev görmüş. Büyük bir heyecanla bu eve doğru koşturmuş. Babalarının söylediğinin aksine bu dağın tepesinde başka evlerin de olduğunu anlamış. Eski püskü kapıyı büyük bir heyecanla açmış. Kardeşleri ve babasından sonra, ilk defa biriyle tanışma fırsatıymış bu onun için. İlk dikkatini çeken, saçları kazılı bir adam olmuş ama adamın saçlarının kızıllığı yine de seçilebiliyormuş. Onun hemen yanında, babasına benzeyen oldukça yaşlı bir adam oturuyormuş. Yaşlı adamın bir gözü yokmuş. Büyük bir dalgınlık içinde önüne bakıyormuş.  Onun hemen yanında yarı kendisine, yarı keçiye benzeyen bir yaratık oturuyormuş.

Bu arada hep iyi geçinen küçük kardeşlerin araları bozulmuş. Kendi bölgelerinin neresi olacağına bir türlü karar veremiyorlarmış. Hepsi kendine ait bir baraka yapmak niyetindeymiş. Onlar kimmiş ki bir ev yapabilsinler. Bir süre geçtikten küçük kardeşlerden en büyüğü, dağın eteğine inmeye karar varmış. Dağın eteğinde yaşayanları o da diğer kardeşleri gibi merak edermiş. Ortanca kardeş yerinde durmamış tabii, o da büyük kardeşi izlemiş, küçük kardeş de ortancayı. Hepsi dağın farklı taraflarına inmişler. Ama bir şeyi fark edememişler…

Büyük kardeşler büyük bir hırsla babalarını aramaya devam ediyorlarmış.  Ortanca büyük kardeşin, onlardan aylarca önce gördüğü eve gelmişler. Onlar da büyük bir heyecana kapılmışlar. Büyük kardeşler büyük bir umutla eve girmişler, ortanca büyük kardeşinkiyle aynı heyecanmış bu. İçerideki herkes ağlamaktaymış. İlk dikkatlerini çeken şey, yarı insan yarı keçi bir varlık olmuş. Yalnız boynuzlarının olduğu yerden kan akıyormuş ve büyük acı çekiyor gibi gözüküyormuş.  Onun yanında oturan iki gözü sağlam adam, büyük bir gürültüyle sızlanıyormuş, devamlı bir şeyler mırıldanıyormuş. Kardeşler onun derdini merak etmişler. Ak sakallı büyük bir korkuyla, onlara benzeyen birinin ateşlerini çaldığını söylemiş. Hüzün içerisinde elini seyrediyormuş. Evin en uzak köşesinde tamamıyla siyahlar içinde bir adam oturuyormuş ve ellerini hiddetle yüzüne bastırıyormuş. Büyük kardeşler, onun da derdini dinlemek istemişler. Adamın ellerini neden yüzüne bastırdığını merak etmişler ama adam yüzünü açmamakta ısrarcıymış. Adamın sesi hırıltılı bir şekilde geliyormuş. Onlara benzeyen birinin yüzünü çaldığını söylemiş. Büyük kardeşler, ortanca büyük kardeşe büyük bir nefret beslemişler ve onu lanetlemişler. Ama bir yandan da bu evi yakmasına sevinmişler. Onlar da ne kadar olsa babalarının oğullarıymış. Babalarını bulduklarında anlatacakları bir şeyleri olmuş.

Tüm bunlar olurken, küçük kardeşler dağın farklı yerlerine inmişler ve hepsi dağdan uzaklaştıklarını zannetmişler. Bundan büyük bir mutluluk duymuşlar ama doğrusu dağdan hiç uzaklaşamamışlar. Hepsi ilk gittikleri yerde, itilip kakılmışlar. Oradaki hiç kimseye benzemiyorlarmış ama biraz da babasızlık numarasıyla herkesin gönlünü çelmeyi başarmışlar. Yetim olmak çok büyük bir eksiklikmiş dağın eteğinde yaşayanlar için. Bu üç küçük kardeş, babalarının ne kadar iyi, ne kadar büyük biri olduğunu ve hep birlikte dağın tepesinde yaşadıklarını söylemişler. Hepsinin anlattığı baba birbirinden farklıymış ama tek bir konuda uzlaşmışlar. Üç kardeş de bir gün babalarını aramaya gitmeleri gerektiğini söylemiş. Dağın etrafında üç tane topluluk oluşmuş. Onlar da bir süre sonra, aynı babalarının yaptığı gibi birdenbire ortadan kaybolmuşlar. Ve aynı babaları gibi arkalarında bir miras bırakmamışlar. Üç topluluk da gözlerini dağın tepesine dikmiş ve baba ile oğullarının geleceği günü beklemeye başlamışlar.

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s