Kim Korkar Hain Kurttan-Oyun Atölyesi

Edward Albee en sevdiğim oyun yazarlarından birisidir. Bu büyük yazarın ne yazık ki sadece ‘Kim Korkar Hain Kurttan’ adlı eseri dilimize çevrilmiştir. Oyun Atölyesi’nde bu oyunun sahnelendiğini duyunca çok heyecanlandım. George ile Martha’yı yeniden görmek büyük bir zevk olacaktı. Dürüst olmam gerekirse, oyun beklentimin çok çok altında kaldı.

Tarih profesörü olan George, aynı okulun yöneticisinin kızı alkolik Martha. Orta yaşlardaki Martha ve George’un, bir parti sonrası evlerine davet ettikleri genç çift Honey ve Nick. Önce sıradan konuların konuşulduğu, tansiyonun giderek arttığı ve iki çiftin sırlarının ortaya döküldüğü bir gece.

Bir kere oyuncu seçimlerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. George rolünde Tardu Flordun çok genç kalıyor. Nick rolündeki Şükrü Özyıldız ile neredeyse yaşıt gözüküyorlar. Bu da bir bakıma oyunun inandırıcılığını azaltıyor. Genel olarak oyunculukların da çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Mesela Zerrin Tekindor’un Martha’sı, olması gerektiği gibi biraz aşırı ama Tekindor’unki kontrolsüz bir Martha. Yönetmen Hira Tekindor, belli ki oyunun komedi yönünü ön plana çıkarmaya çalışmış. Biraz da ekonomik nedenlerle olabilir diye düşünüyorum. Ne de olsa bütün tarih boyunca en çok sevilen şeyler, komediler olmuş. İlk iki perdede oyunun alttan hissedilen o dramatik yönü göz ardı edilmiş. Tardu Flordun’un ise George ile Martha arasındaki aşk nefret ilişkisini pek hissettiremediğini söyleyebiliriz. Flordun’un performansını da biraz kontrolsüz buldum. Bu seçim büyük ihtimalle Hira Tekindor’un seçimi ama Albee’nın ruhuna ters bir tercih olmuş. Albee, Of- Broadway akımının en önde gelen isimlerinden birisi. Dekor da oyunun birçok detayı gibi kolaycı. Sadece birkaç kitap yerleştirilmiş ve böylece George’un akademisyenliği ‘gösterilmeye’ çalışılmış.

Oyun için önemli anlardan birisi altı çizilmeden geçilmiş. George’un oyuncak silahla geldiği sahne, oyunun geri kalanı için önemli bir ipucu bence. Bu sahne, oyunda biraz oldu bittiye getirilmiş.  Oyuna biz de yorum katalım diye e-kitap detayı eklenmiş ama bence olmamış. George gibi birinin e-kitap okuyacağını pek zannetmiyorum. Belki de bu durumun garipliği vurgulanmaya çalışılmıştır, bilmiyorum.

Oyunun 3. perdesinin ilk iki perdeye göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.  Zerrin Tekindor’u bu perdede çok beğendiğimi söyleyebilirim.   Oyunun sonunu ise hiç beğenmedim. Oyunun temeli olan bilgi, seyircinin gözüne sokulmuş. Burada, bizim seyircimizin biraz küçümsendiğini düşünmeden edemiyorum.

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

One thought on “Kim Korkar Hain Kurttan-Oyun Atölyesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s