Scribo, Pingo Ergo Sum – 2 Egolar Yükselirken

Yazımın birinci bölümünü hocamız Jennifer Allen’ın elindeki koli bandını masanın öbür ucunda bulunan kısa, sarışın ve her halinden özel biri olduğu belli olan kıza doğru fırlattığını anlatarak bitirmiştim. Bu, hocamızın herkesin birbirinin ismini öğrenmesi için geliştirdiği bir metottu. İsimlerimizi bu eğlenceli oyunla hemen öğrendik. Türkiye’deki hocalarıma sesleniyorum, bu metodu kullanın. Jennifer gibi öğrencilerinize ismiyle hitap etmenizi sağlayacağından ve bu durumun tüm arkadaşlarımı çok mutlu edeceğinden eminim.

Jennifer Allen, bu eğlenceli kısa oyunun ardından bize dersin amaçlarını anlattı. Sınıfta ilk olarak Allen’ın “Kill Your Ego” adını verdiği alıştırmayı yaptık. Buna göre ikili gruplar oluşturduk ve Allen bizden iki paragraflık bir yazı yazmamızı istedi. İlk paragrafta kısaca partnerimizin özgeçmişini yazdık, ikinci paragrafta ise neden Akademi’ye geldiğimizi ve dersten neler beklediğimizi belirttik. Aslında çok basit bir alıştırma gibi gözükebilir ama alıştırmanın adından da anlaşılacağı üzere burada amaç, yazar olarak kendi egomuzu kaldırmak ve bilgilere sadık kalmaktı. Yaklaşık iki saat boyunca bu işle uğraştık. İlk gün, bu sene Venedik Bienali’nde Almanya’yı temsil eden Tobias Zielony’nin konuşması vardı. Keyifle dinlediğimiz konuşmadan ardından sınıfımıza dönerek, öğleden önce yazdığımız metinleri okuduk ve üzerine tartıştık. Burada önemli olanın kendi yazar kimliğimizi öne çıkarmak değil, bu kimliği aldığımız bilgilerle nasıl kaynaştıracağımız olduğunu öğrendik. Benim için sıkıntılı olan ise henüz üniversite son sınıfa geçmem nedeniyle CV olarak herkesin gerisinde olmamdı. Örneğin, biyografisini yazdığım Avusturyalı Mia, masterını tamamlamış ve De Appel gibi bir kurumun Gallerist programına katılmıştı ve şimdi de Eva Schlegel’in asistanlığını yapıyordu. Sınıftaki üç kişi de doktorasını tamamlamıştı. Şimdiye kadar başardıklarım ve kültür-sanat bloğumda yer alan yazılarımla onların arasına seçilmiş olmak beni bir kez daha gururlandırdı ve çok mutlu etti.

Allen’dan öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri, yazar olarak kendimizi nasıl var edeceğimizdi. Derste zaman planlamasıyla ilgili oldukça fazla soru gelince, hocamız bize bazı planlama tüyoları verdi. İlk günün yorgunluğu ile kendimizi şehre bıraktık. Birkaç arkadaş şehirde yarım saat kadar dolaştık ve küçük bir noodle restoranında yemek yemeye karar verdik. Tabii daha ilk gün olduğu için, sizin ülke bizim ülke sohbeti hiç bitmedi. Yemekten sonra Mira ile hostelimize geri döndük. Hostelin yakınında bulunan bir kafede buluşmak üzere sözleştik. Geceyi birkaç şey içip, sizin ülke bizim ülke muhabbetine devam ederek bitirdik.

İkinci gün verilen çalışma, mekan ile ilgiliydi. Allen, evinden getirdiği bir sürü şeyi önümüze koydu. Bunların içinde şekerlemelerden, diş macununa kadar pek çok şey vardı. Herkes bir sayfaya sığmak şartıyla, bu malzemelerden biriyle ilgili yazı yazacaktı. Bana da renkli kalemler düştü. Aklıma ilk gelen şeyi yazdım ve ne kadar iyi yaptığımı öğleden sonraki tartışmada fark ettim. Öğleden sonra Jennifer Allen’ın bütün akademiye açık olan “Politics of Communication” adlı konuşması vardı. Öğle yemeğimizi Akademi’nin muhteşem vejeteryan yemekleri yapan küçük tavernasında yiyip sınıfımıza çıktık. Bir saat kadar yazdığımız metinleri tartıştık ki benim aklıma gelen ilk fikri kaleme aldığım yazımdaki bir cümlem, üzerinde en çok konuşulan şey oldu ve akademik olarak bu kadar dolu insanların yer aldığı bir sınıfta, bu durum beni çok mutlu etti. Herkesin yazısı üzerinde teker teker durduktan sonra, Daria ve Denise’in metinlerini tartışmaya başladık. Denise, çalıştığı galeride yazmış olduğu küratöryel metnini getirmişti. Genel kanı, Denise’in küratörün çerçevesine çok bağlı kalmasıydı. Sergide yer alan sanatçıları tek tek tanıtmış ve eserleri üzerine küçük paragraflar yazmıştı ki bunları okumak biraz zevksizdi. Denise’in metni tartışılırken onun biraz sinirlendiğini sezdim. Gerçekten sert eleştiriler de olmadı değil. Anlaşılan oydu ki öğleden sonraları çok soğuk ve gerilimli geçecekti… (devamı gelecek)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s