Bir Sinema Öğrencisinin İlk 10 Filmi

  1. Aynadaki Gibi

Yapımı: 1961, İsveç

Tür: Dram

Süre89 Dk.

Yönetmen: Ingmar Bergman

OyuncularMax von Sydow, Gunnar Björnstrand, Harriet Andersson, Lars Passgård

SenaryoIngmar Bergman

Yapımcı:Allan Ekelund

Diğer Adı:Through a Glass Darkly, Aynanın İçinden

Karin, kocası Martin, babası David ve kardeşi Minus’la birlikte bir adada tatil yapmaktadır. Karin, hastalığından dolayı birkaç ay akıl hastanesinde kalmıştır. Kocası Martin, karısını çok sevmesine rağmen onunla iletişim kurmakta ve ona ulaşmakta güçlük çekmektedir. Babası David, kendi dünyasına kapanmış bir yazardır. Duygusal olarak izole bir ortamda yetişen Minus, sevgi ve şefkate açtır. Aile içinde gelişen beklenmedik olaylar, tüm ilişkileri kökten değiştirecektir. Ingmar Bergman , dokuz kez Oscar’a aday gösterilmiş, insan ruhunun hem karanlık ve umutsuz, hem en eğlenceli ve umut dolu yanlarını aynı ustalık ve derinlikle filmlerine yansıtmış bir yönetmendir. Filmleri, gerek görsel gerekse karakter derinliği ve olay örgüsü açısından modern sinema yönetmenleri için çok önemli bir ilham kaynağı olmuştur.(sinemalar.com)

2-Winter Light

Yapımı1962 – İsveç

TürDram

Süre91 Dk.

YönetmenIngmar Bergman

OyuncularMax von Sydow, Gunnar Björnstran , Gunnel Lindblom, Ingrid Thulin, Allan Edwall

SenaryoIngmar Bergman

YapımcıAllan Ekelund

İnancını kaybetmiş bir papazın Tanrı’yı sorgulayışı, hatta sorgulamaktan da yılmış durgunluğu anlatılıyor. Ailesinin hayalini gerçekleştirerek papaz olmuş, gençliğinde yüksek idealleri olan, karısına aşık, karısı öldükten sonra hayatın ortasında şaşkına dönen ve hayatının anlamını kaybeden bir papazın hikayesi. (sinemalar.com)

3-Third Man

Yapımı1949 – İngiltere

TürGerilim,  Gizem

Süre93 Dk.

YönetmenCarol Reed

OyuncularOrson Welles ,  Joseph Cotten ,  Alida Valli ,  Bernard Lee,  Trevor Howard

SenaryoGraham Greene, Alexander Korda

YapımcıCarol Reed

Amerikalı ucuz roman yazarı Holly Martins, eski dostu Harry Lime’in çağrısı üzerine savaş sonrası Viyana’sına gelir. Gelir gelmez de arkadaşının bir trafik kazasında öldüğünü öğrenir. Fakat göremediği arkadaşının sevgilisiyle tanıştıktan sonra, Lime’in kayboluş öyküsünü araştırmaya karar verir. (sinemalar.com)

4-Seventh Seal

Yapımı1957 – İsveç

TürDram, Fantastik

Süre96 Dk.

YönetmenIngmar Bergman

OyuncularMax von Sydow, Bibi Andersson, Gunnar Björnstrand,Gunnel Lindblom, Bengt Ekerot

SenaryoIngmar Bergman

YapımcıAllan Ekelund

Film, on yıl süren bir Haçlı seferinden, vebanın kol gezdiği ülkesine dönerken yolu ölüm tarafından kesilen bir şövalyenin öyküsüdür. Ölümü bir satranç oyununa davet eden şövalye, eğer onu yenebilirse yaşamına kaldığı yerden devam edecektir.
Yedinci Mühür, kıyamet tehdidi altında yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın çarpıcı bir portresidir. Film, inanç sistemlerinin erozyona uğradığı, nükleer bir kıyametin gündelik tehdit olduğu 1950’lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorgular. Bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonudur. (sinemalar.com)

5-Death In Venice

Yapımı1971 – İtalya ,  Fransa

TürDram

Süre:130 Dk.

YönetmenLuchino Visconti

OyuncularMarisa Berenson, Silvana Mangano, Dirk Bogarde, Carole André, Björn Andresen

SenaryoLuchino Visconti,  Nicola Badalucco

YapımcıLuchino Visconti

Yurt dışına tek başına dinlenmek için tatile çıkmış bestekar Gustav Aschenbach (Dirk Bogarde) Venedik’tedir. Tüm dünya onu içine kapalı, saygın, medeni bir insan olarak tanımaktadır. Fakat  o bir gün ideal güzelliğin resmini görür ve anında kendi sonunu getirecek bu gizli tutkuya kendisini bırakır.
Death in Venice, Visconti’nin 1971 Cannes Film Festivali’nde özel ödül kazandığı çalışmasıdır.(sinemalar.com)

6-Ordet


Yönetmen: Carl Theodor Dreyer
Ülke: Danimarka
Türü: Dram
1925 yılında, Borgen çiftliğinde yaşayan bir ailenin bir kaç günlük hikayesini anlatan film, Batı Jutland’de dini bir komünitenin bir parçası olan bir çiftçi ailesine odaklanmaktadır. Sofu baba Morten, dini inancı olmayan Mikkel, dini inançları nedeniyle terzi Peter’in kızının kendisiyle evlenmesine izin vermediği Anders ve uzun yıllar ilahiyat eğitimi almış sonunda ise akıl sağlığını yitirip kendisini İsa zanneden Johannes isimli üç oğlu ile yaşamaktadır. Morten kendi dininin “hayat” ile alakalı olduğunu savunmaktadır. Terzi Peter’in inancını ise “ölüm” ile alakalı olmakla suçlamaktadır. (izlebizle.com)

7- Nostalghia for the Light

Yönetmen: Patricio Guzmán
Türü: Belgesel, Dram
Oyuncular: Gaspar Galaz, Lautaro Núñez, Luís Henríquez
Süre: 90 dk.
Patricio Guzman, kamerasını diktanın zorbalıklarının izlerini bulduğu gökyüzüne çeviriyor. Şili’de üç bin metre yükseklikte, dünyanın dört bir yanından gelmiş astronomlar saydam bir gökyüzü altındaki Atacama Çölü’nde yıldızları inceler. Burası aynı zamanda sert hava koşullarından dolayı gezginler, madenciler ve siyasi suçluların cesetlerinin ve mumyaların bozulmadan kalabildiği bir yerdir. Astronomlar burada hayat belirtisi bulma beklentisiyle galaksileri incelerken, kadınlar toprağı kazarak kaybolmuş yakınlarını arar.(politikfilm.com)

8-The Return

Yapımı2003 – Rusya

TürDram

Süre105 Dk.

YönetmenAndrei Zvyagintsev

OyuncularKonstantin Lavronenko, Vladimir Garin, Ivan Dobronravov, Natalya Vdovina, Yelizaveta Aleksandrova

SenaryoVladimir Moiseyenko, Aleksandr Novototsky

YapımcıDmitri Lesnevsky

Ivan ile Andrey babasız geçen çocukluklarının da etkisiyle birbirine çok düşkün iki kardeştir. Mahalledeki arkadaşlarıyla kavge ettikten sonra evlerine dönen çocuklar, 12 yılın ardından babalarının döndüğünü görünce çok şaşırırlar. Annelerinin yarım ağızla da olsa onay verişiyle, kardeşler ketum babalarıyla balık tutacaklarını sandıkları birkaç günlük bir tatile çıkarlar. Yanlızca solgun bir fotoğraftan tanıdıkları babalarına kavuşmak, ilk başta içlerini coşkuyla doldursa da, sonrasında onları beklenmedik bir gerilimin içine sürükler.(sinemalar.com)

9-Oğul

Yapımı2002 – Belçika ,  Fransa

TürDram

Süre103 Dk.

YönetmenLuc Dardenne

OyuncularOlivier Gourmet, Morgan Marinne, Isabella Soupart, Nassim Hassaïni, Kevin Leroy

SenaryoLuc Dardenne

YapımcıLuc Dardenne, Denis Freyd

Rosetta (1999) ile Altın Palmiye almış Belçikalı sinemacılar Jean-Pierre ve Luc Dardenne’nin bu defaki ana karakteri erkek, ama büyük boy yakın planlara ve beden detaylarına yer veren hareketli kamera tekniklerine sadık kalmış ve yine karakterin toplumsal tanımlanması üzerinde odaklanmışlar. Otuz yaşındaki Olivier mesleki eğitim merkezinde marangozluk eğitmenidir ve yalnız yaşamaktadır. Magali’yle evliliği, beş yıl önce tek çocuklarını yitirmiş olmaları sonucunda bitmiştir. Bir gün atölyeye on altı yaşındaki Francis gelir, çıraklık yapmak istemektedir. Olivier bu çekingen, sıkılgan delikanlıyı marangozluk atölyesine almaz ama daha sonra onu takip etmeye başla. Eğitim merkezinin koridorlarından şehrin sokaklarına, oradan da gencin oturduğu apartmana kadar. Acaba delikanlıyla bu kadar ilgilenmesinin sebebi nedir? (sinemalar.com)
10- Boş Ev

Yapımı2004 – Güney Kore,  Japonya

TürDram, Romantik, Suç

Süre88 Dk.

YönetmenKim Ki-duk

OyuncularJae Hee, Hyun-kyoon Lee, Hyuk-ho Kwon, Lee Seung-yeon, Lee Jong-Soo

SenaryoKim Ki-duk

Yapımcı:Kim Ki-duk,  Yong-bae Choi

Kendine ait bir hayatı olmayan, diğer insanların yaşamına kendi yöntemleri ile ortak olan bir adam… Ve yardıma ihtiyacı olan genç ve güzel bir kadın… Tatile giden insanların evlerini kullanarak yaşayan ve karşılığını kendince bozulmuş ev aletlerini onararak ödeyen tuhaf bir adamın hikayesi… Yine böyle bir misafirliği sırasında evde yalnız olmadığını fark eder. Evde kocası tarafından işkence gören genç bir kadınla karşılaşan adam oldukça şaşkındır. İlk başta birbirlerinden çok farklı görünen bu iki insan giderek yakınlaşır ve aralarında sıra dışı bir ilişki başlar.(sinemalar.com)

Mehmet Berkay Sülek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s