Dope-Eleştiri

 

Inglewood’un tehlikeli mahallelerinden birinde yaşayan Malcolm, gangster ve uyuşturucu çetelerinin yönettiği bu yere inat idealleri olan bir gençtir. Harvard’a girmeyi kafasına koyan çalışkan ve zeki bir öğrencidir, önündeki üniversite başvuruları için elinden geleni yapmaktadır. Los Angeles’ta yapılacak çok büyük bir partiye davetiye bulan Malcolm ve arkadaşları büyük bir maceranın içine atılacaktır.
Rick Famuyiwa’nın senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği filmin başlıca rollerinde Zoë Kravitz, Tony Revolori, Blake Anderson ve Kiersey Clemons gibi isimler bulunuyor.(beyazperde.com)

“Dope” son zamanlarda izlediğim filmler arasında beni en çok hayal kırıklığına uğratan film olsa gerek. Sundance Film Festivali’nde hem seyircilerden hem de eleştirmenlerden olumlu tepkiler aldığını duymuştum. Aslında Amerikalıların bu filmi neden çok sevdiklerini anlamak çok da zor değil. Zaten Amerikan eğlence endüstrisi de son zamanlarda uzun yıllardır kullandığı stereotypelerden ayrı olarak, azınlıkların başrollerde olduğu ürünler vermeye başladı. Bunu bir çeşit günah çıkarma olarak da görebilir ve “Dope” filmini bu çerçevede değerlendirebiliriz.

Filmde Los Angeles’ın varoşlarında yaşayan ve “hip-hop geek” olarak tanımlanan siyahi Malcolm’ün var olma mücadelesini izliyoruz. Ona bu yolculuğunda, onun gibi okulda inek olarak tabir edilen iki yakın arkadaşı eşlik ediyor. Malcolm, garip saçları dışında normal bir tip sayılabilecekken, böyle bir filmden bekleneceği üzere iki arkadaşı da aykırı tipler. Diggy, siyahi bir lezbiyenken, Jib büyük bölümünün siyahi olduğu bir okula giden ama onların arasına karışmış, büyük ihtimalle bir Hispanic. Zaten yönetmenimiz de filmin ortalarında bunu vurguluyor. Film bu üç tipik karakter ve Amerikan lisesi klişeleriyle açılıyor, sırtını da fazlasıyla Amerikan klasik anlatısına dayıyor. “21st Jump Street” ve “Superbad” gibi filmlerle birçok benzerliğinin bulunduğunu da söyleyebiliriz.  Bu tür filmlerin olmazsa olmazı, ana karakteri derinden etkileyen bir güzel kızımız da mevcut tabii. Filmin ana hikayesi ve Malcolm ile iki arkadaşının macerası da bu kız dolayısıyla başlamış oluyor. Dope’un bu büyük bölümünde, bize çok fazla şey vaat ettiği söylenemez. Ama yine de bazı güzel sahnelerin olmadığını söyleyemeyiz ve Malcolm ile arkadaşlarının internetten kazandıkları parayı nakite çevirdikleri sahneyi buna örnek olarak gösterebiliriz.

Filmin iddia ettiği en büyük sürprizi ise Malcolm’ün danışmanının uyuşturucu satıcısı olması. Bu tür sürprizleri özellikle bu tür lise filmlerinde o kadar çok gördük ki doğrusu bizim için çok şaşırtıcı olmuyor. Bu film hakkında en şaşırtıcı olan, yönetmenin de bir Afro-Amerikan olması. Çünkü yine birçok Afro-Amerikan kalıplarına başvurulduğunu görüyoruz. Ama yönetmen bunun cevabını da veriyor. Üç arkadaş, beyaz bir arkadaşlarının evine gidiyorlar ve ondan deepweb’te bir hesap oluşturmalarını istiyorlar. Ama kafası uçmuş bu adamın tek derdi onlara “nigga” diyebilmek. Tabii siyah olmayan birisinin bu kelimeyi söylemesine izin verilmiyor. Bu kelimeyi ne zaman kullansa, Diggy’den tokadı yiyor. Yani yönetmen kısaca “Ben de siyahım  ve siyah komedisini, kalıplarını sadece ben kullanabilirim” diyor. Bunları siz yaparsınız, tokadı yersiniz demeye getiriyor belki de.

Dope’un genel olarak eğlenceli ve dürüst olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak bir bağımsız olduğunu iddia ederken, tamamen ana-akım kalıpları kullanıyor. Sonuç olarak, sadece beyaz ailelerin anlatıldığı, büyük televizyonlara karşıt olarak kurulan ve yalnızca Afro-Amerikan içerik üreten televizyon kanalları gibi, Dope da sadece siyahi bir lise filmi olmakla yetiniyor.

Mehmet Berkay Sülek

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s