İnternet Dünyasından

18/04/2013

20 yy. İngiliz sanatının en büyük isimlerinden biri olarak gösterilen ama geniş kitlelerce çok tanınmayan Edward Burra’yı ve onun eserlerini keşfediyoruz.

Daha önce Genius of Beethooven’ı paylaşmıştım. Yine aynı ekibin yaptığı üç bölümlük Genius Of Mozart adlı belgeseli izliyoruz.


13/02/2013

History Chanel’in bu belgeselinde insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

BBC’nin en büyük bestecilerden birisi olan Tchaikovsky’nin hikayesini ve müziğini öğreniyoruz.

BBC’nin Rönesans devrimi adlı bu 3 bölümden oluşan serisinde Bosch ve onun başyapıtı Garden of Early Delights’ın hikayesini öğreniyoruz.

Bu belgeselde  Belle Epoque döneminin en önemli Post-Impressionist ressamlardan Touluse-Lautrec’in sanatını izliyoruz.

04/01/13

Genius of Beethoven, benim bugüne kadar izlediğim belgesellerin içinde en beğendiklerimden birisi gerçekten. Bu 3 bölümlük belgeselde Beethoven’ın hayatını geniş bir yelpazede öğreniyoruz.

The Fabric of the Cosmos-Quantum Leap adlı bu belgeselde, geniş ve anlaşılması zor quantum dünyasına adımımızı atıyoruz.

BBC’nin bu belgeselinde, Antonio Pappono’yla birlikte opera tarihinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

BBC’nin Private Life of a Masterpiece adlı bu belgeseli, kurumun en iyi belgesel serilerinden birisi bence. Picasso’dan Van Eyck’a kadar birçok dönemden ressamlarla tanışıyoruz.

Chopin The Women Behind The Music adlı bu belgeselde, benim de en sevdiğim bestecilerden Frederic Chopinı’in hikayesini öğreniyoruz.

29/01/2013

Yale Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversitelerinden birisi. Hemen herkesin adını duyduğu bir okul. Introduction to Political Philosophy adlı bu video serisinde, dünyanın bu konuda önde gelen uzmanlarından birinden dersler dinliyoruz.

BBC gibi bir kurumun dünyada var olması bizim için büyük şans. Yardımsever insanlar sayesinde biz de BBC’nin nimetlerinden faydalanabiliyoruz. Art Nouveau adlı belgeselde, bu sanat akımının hikayesini öğreniyoruz. İlk bölüm Paris…

BBC’den bir sanat belgeseli daha. Andrew Graham Dixon, benim en sevdiğim sunuculardan biri. 6 serilik bu belgeselde bizi Rönesans’a götürüyor.

Art of Piano adlı belgeselde 20.yy’ın en büyük piyanistleriyle tanışıyoruz.

22/01/13

Andrew Graham Dixon, BBC’yle çalışmayı seviyor. Bu belgeselde Floransalı Medici ailesini tanıyoruz. Bu arada birinci kısmını yüklüyorum, diğer kısımları Youtube’dan bulabilirsiniz.

BBC’den bir belgesel daha. Bu belgeselde evrenin en gizemli nesneleri hakkında bilgi ediniyoruz. Kara Delikler…

BBC’nin bu belgeselinde, 17.yy ‘ın en ünlü heykeltıraşlarından biri olan Gian Lorenzo Bernini’nin hikayesini öğreniyoruz.

What Makes A Great soprano adlı  bu belgeselde bir sopranoyu büyük yapan şeylerin neler olduğunu  anlamaya çalıyoruz. Kiri Te Kanawa belgeselin sunuculuğunu üstleniyor.

Ballerina adlı belgeselde 5 genç balerin adayının hayatlarını izliyoruz. Belgeselin sonunda, bu sanat dalında prima ballerina, en azından solo balerin olmak için sarfedilen emeklere hayran kalacaksınız. Belgesel 2005 yılında çekilmiş, belgeseli izledikten sonra isimlerini aratmanızı tavsiye ederim.

15/01/13

BBC’nin bu belgeselinde  1959 yılına gidiyoruz  ve jazz müziğini değiştiren müzisyenler ve albümleriyle tanışıyoruz.

Siz de İzlenimci  sanatçılar  hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, BBC’nin bunun için de bir dermanı var. Waldemar Januscak’ın bu dört bölümlük belgeseli gerçekten çok eğlenceli.

BBC  daha önce söylediğim gibi dünyanın en iyi yayın kuruluşu. Dünyada bütün ulusal kanalların yaptığı da BBC’yi izlemek. Michael Mosley, Story of Science adlı bu belgesel serisinde bizi bilim tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. Tekrar tekrar izlenmesi gereken bir yapım.

History Channel’ın bu belgeselinde, tüm dünyada hemen herkesin bildiği bir ismin hayat hikayesini izliyoruz.

8/1/13

San Diego Opera ve Nick Reveles’in bir güzel prodüksiyonu Artist Roundtable. Bu seride Nick Reveles moderatör olarak bulunuyor ve eserde rol alan sanatçılara sorular yöneltiyor. Siz de opera repertuvarı hakkında daha geniş bilgi edinmek istiyorsanız tavsiye ederim.

BBC belgeselleri bambaşka bir dünya gerçekten. What Makes A Great Tenor adlı bu belgeselde Rollando Villazon’la birikte tenoru büyük yapan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

History Channel da oldukça başarılı belgesellere imza atan bir kurum. Story of French Revolution’da Fransız Devrimi’nin hikayesini öğreniyoruz.

Medicitv örneğine az rastlanır bir site. 1000’i aşkın belgesel ve konser arşivine sahipler. 10 dolar gibi bir ücret ödeyerek sınırsız olarak bu imkanlardan faydalanabiliyorsunuz.

http://www.medici.tv/

Sinema tarihi hakkında bilgi olmak  istiyorsanız Cinema Europe adlı bu belgesel, tam size göre. Ne yazık ki bu belgeselin bütün bölümlerini bulamıyoruz ama bu kadarı bile altın değerinde.

3/01/2013

Her müzik severin mutlaka zevkle izleyeceğini düşündüğüm Listening Music with Craig Wright, 24 videodan oluşan bir seri. Bu seriden  6. Melody: Mozart  and Wagner’i paylaşıyorum. Keyifli seyirler.

 

Nick Reveles, operaya ilgi duyan kişiler için önemli bir isim. San Diego Opera Talk adlı videolarında, operaların tarihinden yapısına kadar birçok bilgiye yer veriyor. Bu değerli isimle San Diego’da konuşma fırsatı bulduğumu da söylemeden edemeyeceğim.

MIT, yaptığı paylaşımlarla çok takdir ettiğim bir kurum. Film Experience adlı bu seride sinema severler için eğitici ve eğlendirici. Akademisyen David Thornburn, MIT’nin ilk Humanities bölümü olan Media Studies bölümünün direktörüdür.

San Diego’da geçirdiğim süre içinde, Jon Kimura Parker’ın San Diego Senfoni Orkestrası’yla yaptığı konsere gidebilmiştim. Rhapsody in Blue yorumunun hala kulaklarımdan silinmediğini belirteyim. Bu seride, piyano repetuvarının popüler yapıtlarını yorumluyor.

Stanford Üniversitesi, şanlıyız ki 2008 Eylül’ünde başladığı Darwin Legacy serisini, internete yüklemiş. Darwin hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyenlerin kaçırmaması gereken 10 bölümden oluşan bir seri.

Spotify ne yazık ki çok bilinmiyor ama dünyada hatırı sayılır bir takip eden sayısına ulaşmış durumda. Avrupa’da bazı ülkelerde ve Amerika’da ücretsiz de dinlenebilen bu platform için aylık 10 dolar gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Bana göre dünyanın en büyük müzik platformu, 10 milyonlarca albüme ulaşabiliyorsunuz. Klasik ve caz albüm katalogları ise oldukça geniş.

http://www.spotify.com/int/

Şimdilk bu kadar. Paylaşımlarım önümüzdeki haftalarda devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s